Finomságok egészségesen

Kérdések és válaszok

Mi az a Chia mag?

A chia vagy azték zsálya magja az inkák, mayák és aztékok értékes élelmiszere volt. A Chia szó, azték chian - szóból származtatható, jelentése olajos. 

 

 

A Chia magja csodaszer, mert a magja:

2x annyi proteint tartalmaz, mint bármely más gabonamagnak
5x több kalciumot tartalmaz, mint a tej
2x-több káliumot tartalmaz, mint a banán
3x nagyobb az antioxidáns ereje, mint az áfonyának
3x több vasat tartalmaz, mint a spenót

Ezen kívül nagy mennyiségben tartalmaz omega-3 és omega-6 esszenciális zsírsavakat. Gazdag niacinban, tartalmaz thiamint, cinket, kálciumot és mangánt.

A chia teljes értékű fehérjeforrás

Tartalmazza szinte az összes esszenciális aminosavat, könnyen emészthető formában. A sportolók és testépítők kiváló táplálékkiegészítője, az állati fehérjefogyasztás részleges kiváltására.

Bőven találhatók benne emésztést segítő rostok. A magok felszívják a vizet, és finom gélt képeznek. A chia rendkívüli antioxidáns hatású.

Felhasználása:

Könnyen tárolható, akár évekig megőrzi ízét, illatát, tápértékét. A chia minden olyan receptben használható, amelyben a lenmag. Az íze kellemes. Könnyen lehet más ételekkel elegyíteni, mert az íze nem hangsúlyos és nem változtatja meg azok zamatát. Kiváló szószokhoz, vajhoz, pudinghoz, shake-hez adva. Növeli az ételek tápértékét. Magja darálva sütemények tésztájához is adható. A csíráztatott magok kiválóak salátákhoz, vagy szendvicsbe. Üdítő ital is készíthető belőle , ha a magokat hideg vízbe áztatjuk. A megpirított magokból nagyon finom pép készíthető, amit még forró állapotában kell vízzel felönteni, majd turmixolni. A levelét fűszerként használják.

Forrás: edenkert.hu

 

Nézzük, milyen hasznos anyagokat tartalmaz: többszörösen telítetlen zsírsavak (Omega zsírsavak), rost, fehérje és ásványi anyagok (kálcium, magnézium, vas)
 
 
Kép forrása: https://www.originalchia.hu/tapanyagtartalom/

 

 

 

És a hasznos anyagok közül melyik mire jó?
 
Omega 3
  • segíti az immunrendszer működését
  • jótékony hatással van a koleszterinszintre, a magas vérnyomásra, a vérkeringésre és a cukorbetegség egyéb mellékhatásaira
  • javítja a látóhártya, valamint az agy-és idegsejtek működését
  • javítja a koncentrációs képességet, segíti az olvasási és tanulási készség fejlődését
  • a kismamák megfelelő Omega 3 zsírsavellátottsága befolyásolja a méhlepény és a tejmirigyek fejlődését
  • a szoptatás során segíti a csecsemő szellemi fejlődését

 

Omega 6
  • semlegesíti a savakat
  • fontos szerepet játszik az anyagcsere megfelelő működésében
  • jótékony hatással van a cukorbetegség tüneteire
  • szépíti a bőrt, a hajat, a körmöket
 
Antioxidánsok
  • megvédik a sejteket a szabad gyökök károsító hatásától, melyek pl. napozás, stressz, helytelen tálpálkozás vagy környezetszennyezés hatására képződnek
  • lassítják az öregedést
  • csökkenti az Alzheimer-kór és az izom degeneráció tüneteit
 
Fehérjék
  • fontos szerepet játszanak az izmok, a csontok és a bőr regenerálódásában
  • az enzimek és a hormonok fontos építőkövei
  • belőlük alakulnak ki a test szövetei és segítségükkel maradnak fenn.
  • testünk körölbelül 20%-a fehérjéből áll, amit folyamatosan pótolnunk kell, mert raktározódásra, felhalmozásra nem képes.
  • az aminosavak a fehérjék építőkövei. Egy részüket  a szervezet képes előállítani, míg másokat étkezés útján kell bejuttatni
 
Élelmi rostok
  • segítik az emésztést, feltöltenek tápanyaggal, ezáltal nem eszünk többet, mint amennyire szükségünk van
  • a gyomorban felszívja a vizet, ezáltal növeli a teltségérzetet
  • segíti a szénhidrátok anyagcseréjét: késlelteti a gyomor kiürülését, valamint gyorsítja a szénhidrátok vérbe történő kibocsátását.
  • Az oldható rostok vízzel összekeverve gélszerű anyagot alkotnak és megduzzadnak. Ezáltal pl. mérséklik a vércukorszintet és csökkentik a koleszterinszintet.
  • Az oldhatatlan rostok nem áthaladnak az emésztő rendszeren közel eredeti formájában. Hozzájárulnak a bélrendszer egészséges működéséhez, segítik a belek működését és csökkentik a vastagbél rák kialakulásának kockázatát.

 
Kálcium 

  • szilárdságot ad a csontoknak, ezáltal képes a csontváz az egész test terhét viselni
  • hiánya az anyagcsere felbomlását jelzi
  • elősegíti a szív-és izomösszehúzódást, a véralvadást, az emésztést

 


Magnézium 

  • testünk összes sejtjében megtalálható
  • fontos szerepet játszik az anyagcsere folyamatokban az enzimek működésében
  • szervezetünk nem tudja előállítani, ezért fokozottan figyelnünk kell arra, hogy táplálkozásunkkal bejuttassuk a szervezetünkbe

 


Vas 

  • nélkülözhetetlen a vörösvértestek képzéséhez
  • elősegíti a növekedést
  • fokozza a szervezet ellenálló képességét
  • hiánya fáradtságot, sápadtságot, vashiányos anémiát eredményez

 

 

Mi az a Kókuszolaj - kókuszzsír?

A kókuszolaj teljesen eltérő szerkezettel bír a többi zsiradékhoz képest. És éppen szerkezetéből adódik, hogy tökéletesen beilleszthető a paleolit diétába. De miben is különbözik a kókuszolaj más zsíroktól?

92%-ban telített zsírokat tartalmaz. Szerkezete sokkal stabilabb, így ellenáll a hőnek és a fénynek, hatásukra nem indul be az oxidációs folyamat. A kókuszolaj zsírsavjai tehát nem képeznek sejtkárosító szabad gyököket és transzzsírt sem. Vagyis a kókuszolaj segítségével lassítható az öregedés és a ráncok is később jelennek meg.

Ezenkívül ezek a telített zsírsavak közepesen hosszú szénláncból épülnek fel. E zsírsavaknak rengeteg pozitív tulajdonságuk ismert: többek között vírus-, baktérium és gombaölők és anyagcsere gyorsító szerepük is lényeges. A kókuszolajnak a fele laurinsav. Ez is egy közepesen hosszú szénláncú zsírsav, mely az anyatejben is megtalálható. A laurinsav védi a szervezetet a kórokozókkal szemben, így erősíti az immunrendszert és fokozza a szervezet ellenálló képességét.

Ezenkívül a kókuszolaj kiváló antioxidánsként is működik: rengeteg E-vitamin található benne.

 

Milyen további előnyei vannak a kókuszolajnak?

  • - Nem hizlal, mivel a közepes szénláncú zsírsavak nem zsírpárnává, hanem energiává alakulnak.
  • - Elősegíti a fogyást, mivel a kókuszolaj felgyorsítja az anyagcserét.
  • - Segítségével csökken a kalóriabevitelünk, mivel a kókuszolaj 10%-kal kevesebb energiát tartalmaz, mint a többi zsiradék.
  • - Kímélő, mert könnyen szívódik fel.
  • - Tápláló, hiszen a kókuszolaj kitűnő energiaforrás.

forrás:paleolitdieta.com

Paleolit étkezés, miért?

 

A paleolit étrend egy olyan táplálkozási irányzat, amely célja a paleolit kori táplálkozás újra fogalmazása a XXI. században. Ez a táplálkozási mód inkább élet stílus, mint alkalmi diéta így leginkább étrendnek tekinthető.
 
A paleolit táplálkozás legfőbb célja, hogy elkerüljék az úgynevezett civilizációs betegségeket, mint különböző szívbetegségek (stroke, ischaemia), 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás, kövérség.
 
Az írányzat követői szerint, aki ezt az étrendet folytatja nagy eséllyel elkerülik a civilizációs betegségeket, megnövelik az egészségben leélhető évek számát.
 
Paleolit ételek
A paleolit diéta igen egyszerűen követhető. Alapvetően színhúsokból, halból, tojásból, magvakból, zöldségekből, gyümölcsökből, bogyókból és bizonyos gombákból épül fel. Az olajok csak kis mennyiségben használhatók, közülük is leginkább az avokádó, az olíva, a kókusz és az állati zsírok a legjobbak. Az egyetlen fogyasztható ital a víz.
 
A még ma is hagyományosan élő természeti népek nem ismerik a civilizációs betegségeket. A szívbetegség, cukorbetegség, rák, autoimmun betegségek, depresszió számukra idegen fogalmak. Kézenfekvő, tehát ha visszatérünk ahhoz az étrendhez, amely biztosítja nekik (a természeti népeknek) az egészséget. 
Az ember optimális táplálkozási módja a paleolit, azaz a kőkori étrend, amely csak növényi eredetű szénhidrátokat, zöldségeket és gyümölcsöket, valamint állati eredetű fehérjét és zsírokat tartalmazott. Olyan étrendre kell visszatérnünk, amire őseink évmilliók alatt adaptálódtak. 
 
A mai, nyugati típusú étrend idegen az emberi szervezet működésétől, ezért megbetegítő hatású. 
 
Ez nem egy új diéta, hanem egy olyan út, amiről az emberiségnek soha nem is lett volna szabad letérnie.
Mit együnk tehát?
 
- Amit enni kell: hús, tojás, zöldség, gyümölcs. 
 
- Amit nem kell enni: cukor, tej, és tejtermékek, liszt és gabonafélék, és minden, ami ezeket tartalmazza, hüvelyesek, (borsó, bab, lencse, földimogyoró), valamint krumpli, a rizs és a szója.
 
Amit inni kell: tiszta víz, tea, kávé, bor, sör. Az alkohol nem paleo, de az étkezésekhez elfogyasztott jó bor mégis fontos része az életünknek és mértéket tartva fontos kiegészítője mindennapi táplálkozásunknak.
 
- Amit nem kell inni: minden cukros „üdítőital”, valamint a bolti gyümölcslevek, de nem kötelező. Ami engem illet, én azt tapasztalom életem során, hogy mindig az egyensúly nyer, mindenben! Tapasztald meg te is neked mi a jó!
 
Persze nem könnyű erre az életmódra átállni, elszántság kell hozzá.
 

Mit tudunk igazából a sóról?

Amit az étkezési sóról tudni kell
 
Mindenki számára nagyon fontos, hogy étkezései során tiszta NaCl konyhasót egyen. A kereskedelemben kapható sók egy része ismeretlen mennyiségű kálisót tartalmaz, pedig ez nagyon veszélyes. Az MSZ 11007:2013 (Magyar Szabvány) szerint  minimum 97% NaCl konyhasót kell tartalmaznia mindegyik étkezésre szánt sónak, de KCl kálisó nem szerepel a fennmaradó maximum 3%-nyi egyéb komponensek között. Bővebb leírást a www.tisztaso.hu oldalon a dokumentumoknál találsz.
 
Ha tiszta, kétszeres minőségellenőrzési vizsgálattal felügyelt, minimum 99,5% NaCl
tartalmú konyhasóra (nátrium-kloridra) van szükséged, akkor már tőlünk is beszerezheted. Az 1kg-os NaCl konyhasót a patikák által használt gyógyszerkönyvi tisztaságú konyhasó 25kg-os zsákjaiból csomagoltuk át.
 
EGÉSZSÉGVÉDELEM
 
Tejfalussy András méréstani szakértő és Weixl Várhegyi László okl. természetgyógyász, ny. rendőralezredes állásfoglalása a www.tejfalussy.com honlapon dokumentált tudományos mérések és tantételek, és Prof. Dr. Papp Lajos ny. egyetemi tanár akadémiai doktor szakvéleménye alapján:
 
Mitől lett ennyire sok magyar ember beteg, rövid életű, és meddő? 
Miért csökken évi több tízezerrel a létszámunk?
Három titkos főfelelősre mutattak rá az  ok-okozat kalibráló élettani mérések: 
  • 1.: Túlterheli az immunrendszert, ha az ivóvíz mérgező vegyszereket és/vagy klórozásnak ellenálló vírusokat tartalmaz. 
  • 2.: Keringésrontó, ha a fiziológiás mérték alá csökkentik a konyhasó pótlást. 
  • 3.: Sejtműködés-gátló, keringésrontó és ivartalanító hatású, ha a fiziológiás szükségletnél sokkal több káliumot esznek, isznak. 

Megbízható védekezés: 

  • 1.: Ivóvíz desztillálás, 
  • 2.: Gyógyszerkönyvi tisztaságú NaCl konyhasóval fiziológiás mértékben sózás, 
  • 3.: Kálium túladagolás mellőzés. 

Ezen anyagok élettanilag optimális, fiziológiás napi dózisaira és beviteli sebességeire étkezésnél is irányadóak a magzatot tápláló vérszérum és a magzatvíz, és a csecsemők és felnőttek gyógyítására is alkalmazott fiziológiás infúziós Ringer oldat H2O/NaCl=110 és Na/K=30 optimális arányai:

„ NYILATKOZAT
 A Ringer oldat a testnedvekhez hasonló ionösszetételű folyadék. A Ringer oldat (0,9% NaCl, 0,03% KCl, 0,025%  CaCl2, 0,02% NaHCO3, 99% desztillált víz) szerinti nátrium, kálium, klór és víz pótlási arány megfelelő kóros veszteségek esetén, de ugyancsak optimális a napi étkezések során is.  Budapest 2010. január 6.
 
 
Dr. Papp Lajos ny. egyetemi tanár
akadémiai doktor sk”