Itt kint Münchenben éppen most van a hársfa virág virágzása, ezért úgy gondoltam, hogy idén kipróbálom a szirup készítését. Olvastam róla elég sok jó dolgot, a felhasználása pedig elég sok rétű, így a hétvégén mi is elmentünk egy jó nagy sétára és közben begyűjtöttük az alapanyagot.
Mire is jó a bódítóan illatos csodanövény, melyet virágzás idején rovarok ezrei lepnek el? Az egyik legnépszerűbb gyógynövényünk.
- Teája, forrázata (nem főzzük, hanem forrázzuk és állni hagyjuk) meghűlés esetén, köhögéscsillapító, torokgyulladás csökkentő, izzasztó.
- Szívműködést serkentő.
- Gyomorerősítő, görcsoldó.
- Régen faszenét! hányinger, felfúvódás, sebek, foggyulladás gyógyítására javasolták.
- Feszültségoldó, nyugtató.
- Tisztítja a bőrt, hisz izzasztó :) a szépítő kencéink készítésénél is eszünkbe juthat.
Tehetünk a fürdővizünkbe. Maria Treben azt írja, hogy ha gyermekünknek nyugtalan az alvása, készítsünk neki hársvirágos fürdőt. Áztassunk vízbe hársvirágot, majd ~12 óra elteltével langyosítsuk fel, szűrjük le és ezt öntsük a fürdővízébe. 20 percig fürdessük, simogassuk benne kicsinyünket. Ezt az illatos, boldogító, nyugtató fürdőt magunknak is ajánlom :)
Nagyon sokféle hárs van. Gyűjthetők: Nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos), Vörös hárs (T. rubra), Bársonyos hárs (T. grandifolia), Kopasz hárs (T. pseudorubra), Kaukázusi hárs (T. caucasica).
Nem gyűjthető gyógyászati célra az Ezüstlevelű hárs (T. tomentosa).
Az közismert, hogy a hársfának a virágát gyűjtjük, de hogyan és miképp tegyük azt?
A gyűjtés során figyelembe kell venni, hogy ugyanazon virágzat virágai nem egyidőben nyílnak. De általános szabály az, hogy a virágzatok legalább 2/3-a kinyílt, és 1/3-a erősen pattanó bimbós legyen. Jó szellős, de árnyákos helyen szárítsuk ki, melynek az illata szárítás után is kellemes édeskés.
Begyűjtését akkor tegyük, amikor süt a Nap és nem nedves a virág. Teához, szárításra a murvalevelekkel együtt gyűjtsük, akkor amikor már a virágok kinyíltak, de még nem elnyíltak. Most résen kell lennünk, mert a nagy meleg miatt ez igen gyorsan megtörténik.
Vékony rétegbe kiterítve, szellős helyen szárítsuk csörgősre, majd zárt dobozban, üvegben, esetleg vászonban tároljuk.
Én úgy szoktam, hogy szedés után szétterítem, hagyom, hogy járja a levegő, a "szorult helyzetbe" került rovarok eltudjanak repülni. Amikor már félig száraz, akkor leterítem egy nagy gézlappal (akár erre alkalmas függöny, tüll is megfelel), majd amikor már száraz, de még nem zörög (tehát még nem teljesen kész), akkor tüllből varrt (vagy vászon) tasakba teszem és jól szellőző,
akár napos helyen befejezem a szárítást. Celofán zacskóba csomagolom, vagy üvegbe, és feliratozom.
Most viszont szeretném megmutatni, mit készítek :) A rózsaszirom szirup mintájára az idén először készítek hársvirágból szirupot. Ehhez reggel, amikor még harmat van, gyűjtöm be a virágokat, csak a kinyílt vagy nyílásban lévő virágokat, a murvalevelek nélkül. Idén délután tettem ugyan ezt, de így is tökéletes szirup készült belőle.
Hársfavirág szirup
Hozzávalók:
hársfavirág
cukor (porcukor, őrölt barnacukor, nyírfacukor, szőlőcukor)
Egy szélesebb szájú üvegbe teszek 2-3 marék virágot (azért reggel, mert még nagyobb a nedvesség tartalma), majd megszórom cukorral 2-3 evőkanállal, kb 0,5-1 cm vastagon,
Majd újra virág, újra cukor. Így rétegezem míg úgy itélem meg, hogy ennyi elég is lesz. A Napon hagyom, hogy a cukor megolvadjon és a virág gyógyító anyagai, zamata és illata kioldódjon a cukorszirupban.
(Kivétel amikor mi is megégnénk a napon, azaz akkor árnyékba teszem, illetve árnyékba kerül.)
Sajnos ez egész nyáron nem gyűjthető, csak ebben a néhány napban, amíg virágzik a hárs, és ez egyben meghatározza a mennyiséget.Tehát csak egy 7 dl-1 l-es üvegbe gyűjtögetek, általában naponta 3/4-ig az üveget, ami reggelre összeesik és akkor ugyanígy folytatom a rétegezést, 3/4-ig az üvegnek. Összesen 20-25 dkg cukrot osztok el a készítés során.
Úgy gondolom, hogy 2-2,5 dl-nyi sziruppal, én igencsak elégedett leszek, mert ugye ez nem olyan dolog, amit nagykanállal fogunk megenni :) Hűtőben fogom tárolni.
Mire fogom használni?
Hát élvezeti szernek :) fagyira, fagyiba, minden finomságra és finomságba, ami elbír egy kis szirupot. Teába, amely egyben gyógyít és édesít, bár az utóbbi elmaradhatna ebben az esetben, de úgy gondolom, hogy a cukor tökéletes anyag a hatóanyagok kioldására, amely így nem tartalmaz sem tartósítószert, sem hőhatásnak nem tettük ki . A Nap természetes, ugye(?)
Mi mindenre használhatjuk még a hársfa virágzatát?
A kamillavirág után talán a hársfavirág az, amit nagyon sokan ismernek és használnak is. Elsősorban légúti betegségek esetén alkalmazzuk, mivel kiváló izzasztószer, köptető, nyálkaoldó, lázcsillapító. Ezenkívül immunerősítő, nyugtató, vizelethajtó, görcsoldó hatással is bírnak.
Külsőleg száj- és toroköblítő, gargalizálhatunk vele. Fürdővízbe tehetjük, mivel viszketés ellen, bőrrepedések, rovarcsípések esetén alkalmazható.
A hársfa fájából készül az orvosi szén, melynek egy fajtáját bélfertőzések, vastagbélhurut esetén alkalmazzák.
Mi a helyzet a cukorral?
Szerintem a répacukor nem ártalmas, csak a mennyiségre figyeljünk oda! Semmi sem ártalmas ami természetes, amit a természet adott, csak a mennyiséggel és az emberrel lehet a gond.
Kicsit másképpen fogalmazta Paracelsus (1493-1541), a toxikológia atyja: "Minden dolog méreg, ha önmagában nem is az; csupán a mennyiség teszi, hogy egy anyag nem méreg."
Csak az ember kapott szabad akaratot, és sajnos így csak Ő képes ártásra :(
Az ember okoskodásának következményével, ebben az esetben, a feldolgozással vannak problémák, mégpedig pl. a fehérítés bizony kimaradhatna.
Még egy érdekesség:
A szőlőcukor tartalmú cukrok kristályosodásra hajlamosak, a kristályosodást segítik, így előfordulhat, hogy a szirupunk kristályosodik. Ebben az esetben 40-45 fokos meleg fürdőben tudjuk majd felolvasztani.
Ne felejtsük:
- Kúraszerűen se fogyasszuk a hársteát 1 hónapnál hosszabb ideig (hacsak nem szakember ajánlotta).
- Ha bizonytalanok vagyunk, kérjünk segítséget.
- Ha betegek vagyunk, akkor a tea mellett nézzünk mélyebbre magunkba, és alaposan elemezzük amit ott találunk, vajon miért alakult ki ez a betegséget.
Hogyan készítsük el a teánkat?
A teát lehet hideg áztatással, forrázással vagy főzéssel elkészíteni, attól függően, hogy a növény mely részét használjuk fel, és milyen hatóanyagot akarunk kivonni. Tehát egy gyógynövényt pl. áztathatunk vagy forrázhatunk is, ezáltal más hatóanyag fog érvényesülni, a szervezetre gyakorolt hatása is más lesz.
Az első legfontosabb meghatározás a mennyiség. Általában 2,5 dl vízhez kell 1 csapott evőnanál drogot (levelet, gyökeret, termést, virágot) tenni. Ha ettől eltérő arány kell, akkor azt jelezni fogom. Hideg áztatás legalább 6-12 órán keresztül történik. Forrázat során (15-20 perc) fontos, hogy fedjük le a csészét, hogy az értékes illóolajok ne tudjanak elpárologni. Főzés során (3-4 perc) szintén érdemes lefedni, és az elpárolgott vizet pótolni kell.
Lehetőség szerint ne használjunk fém- és műanyag eszközöket, kerámia, porcelán vagy üveg csészét válasszunk.
Ne édesítsük a teát, mert csökkenti, illetve módosítja azok hatását. Pl. a keserű teáknak keserűnek kell lennie, hogy a májra és az epére hassanak.
A teát ne igyuk forrón, hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni. A tea elfogyasztására szenteljünk egy kis időt. Üljünk le egy kényelmes fotelba, ízlelgessük, kortyolgassuk, és gondoljunk arra, hogy milyen jó hatással lesz a szervezetünkre.
A teákat többnyire étkezés előtt kell meginni, a nyugtató teákat lefekvés előtt fél órával.
Hársvirág szörp készítése:
Egy 5 literes üveget megtöltünk alaposan megmosott hársvirággal. Rászeletelünk 2 nagy citromot. Ráöntünk 2 kg kristálycukrot, és 3 liter előzőleg felforralt, lehűtött vizet. Beleteszünk 1 kávéskanál citromsavat, és 1 kávéskanál borkősavat. Szalvétával kötjük le, hogy szellőzni tudjon. 3 napig érleljük, közben naponta 4-5 alkalommal megkeverjük. Amennyiben hosszú hónapokra szeretnénk majd eltenni, utolsó nap keverjünk bele 1 mokkáskanál nátrium-benzoát-ot. A 3. nap után leszűrjük, üvegekbe töltjük, és ledugaszoljuk. Ebből a mennyiségből, körülbelül 3,5 liter szörp lesz.
És ahogy én készítettem:
Egy edénybe tettem bele kb 8 marék hársfavirágot és ezt felöntöttem 3 liter vízzel rákarikáztam 2 egész citromot és 2 napig hagytam, hogy jól kiázzon. Minden nap többször megkevertem. Ezután 1,5 kb cukorból szírupot készítettem a leszűrt szűrletet ráöntöttem és még kb 5 percig pötyögve felfőztem, tettem hozzá literenként fél teáskanál c-vitaminport és 30 dkg cukorból készítettem karamellizált cukrot és hozzá adtam, mikor elolvadt teljesen üvegekbe töltöttem és száraz dunsztban hagytam reggelig. A karamell cukor nem ad neki más ízt, de szép szint biztósít a szörpnek.